Go!Driver

Portal motoryzacyjny Go!Driver to praktyczne porady motoryzacyjne, najważniejsze wiadomości dla kierowców, wciągające artykuły dla fanów dwóch, czterech  i więcej kółek.

Kara za brak OC to już ponad 10 tysięcy złotych!

Nie zapłaciłeś ubezpieczenia? Lepiej się pośpiesz. Kara za brak OC zwala z nóg.
kara za brak oc samochodu 2023
Kara za brak OC samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla 2023. Foto: ngampolthongsai / canva.

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dotknie to wszystkich użytkowników motocykli, samochodów, ciężarówek oraz ciągników samochodowych. Wzrost kar związany jest z podwyżką płacy minimalnej, która również obowiązuje od 1 lipca. Jaka jest kara za brak OC samochodu osobowego, ciężarowego lub motocykla? Sprawdzamy.

Od czego zależy kara za brak OC?

Wysokość kary za brak OC zależy od trzech głównych czynników:

Minimalnego wynagrodzenia

Kara jest powiązana z minimalnym wynagrodzeniem obowiązującym w danym okresie. Przy wyliczaniu kary bierze się pod uwagę wielokrotność minimalnego wynagrodzenia, które od lipca 2023 roku wynosi 3600 zł brutto.

Rodzaj pojazdu

Wysokość kary różni się w zależności od rodzaju pojazdu, np. samochodu osobowego, motocykla czy samochodu ciężarowego:

 • W przypadku samochodów osobowych jest to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia;
 • W przypadku samochodów ciężarowych trzykrotność płacy minimalnej;
 • Brak OC motocykla i innych pojazdów to 1/3 minimalnego wynagrodzenia.

Czasu przerwy w ubezpieczeniu OC

Kary różnią się także w zależności od długości okresu, w którym pojazd nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC. Krótsza przerwa w ubezpieczeniu może skutkować niższą karą niż dłuższa przerwa.

 • 20 proc. opłaty – w przypadku, gdy przerwa nie przekracza 3 dni,
 • 50 proc. opłaty – za okres od 4 do 14 dni,
 • 100 proc. opłaty – w przypadku, gdy przerwa jest dłuższa niż 14 dni.

Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższy okres braku ubezpieczenia OC, tym wyższa kara. Istnieje stała zależność między minimalnym wynagrodzeniem a wysokością kary dla poszczególnych rodzajów pojazdów i długości przerwy w ubezpieczeniu.

Ile wynosi kara za brak OC samochodu osobowego?

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego liczona jest jako dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które wynosi aktualnie 3600 zł brutto. Od 1 lipca 2023 roku, kary za brak OC samochodu osobowego wyglądają zatem następująco:

 • Do 3 dni przerwy w ubezpieczeniu: 1440 zł
 • Od 3 do 14 dni przerwy w ubezpieczeniu: 3600 zł
 • Powyżej 14 dni przerwy w ubezpieczeniu: 7200 zł

Jaka jest kara za brak OC motocykla?

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC motocykla jest liczona jako jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia, a to oznacza, że od 1 lipca 2023 roku, kary za brak OC motocykla wynoszą:

 • Do 3 dni przerwy w ubezpieczeniu: 240 zł
 • Od 3 do 14 dni przerwy w ubezpieczeniu: 600 zł
 • Powyżej 14 dni przerwy w ubezpieczeniu: 1200 zł

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe i konieczne do pokrycia ewentualnych szkód, jakie mogą wyniknąć w wyniku Twojej odpowiedzialności cywilnej. Zachowanie ważności ubezpieczenia OC chroni Ciebie oraz inne osoby uczestniczące w ruchu drogowym przed finansowymi konsekwencjami szkód.

Kara za brak ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego od 1 lipca 2023 może poskutkować nałożeniem kary przekraczającej 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od okresu.

 • Do 3 dni przerwy w ubezpieczeniu: 2160 zł
 • Od 3 do 14 dni przerwy w ubezpieczeniu: 5400 zł
 • Powyżej 14 dni przerwy w ubezpieczeniu: 10800 zł

Jeśli zapomniałeś o ubezpieczeniu OC samochodu ciężarowego, lepiej opłać je natychmiast, dzięki czemu unikniesz kary wynoszącej nawet trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Karniak w wysokości ponad 10 tys. zł naprawdę mocno zaboli.

Ważność ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu i innego pojazdu mechanicznego. Pokrywa ono koszty związane ze szkodami komunikacyjnymi i chroni kierowcę przed koniecznością ponoszenia odszkodowań i zadośćuczynień z własnej kieszeni w przypadku spowodowania szkody.

Jeśli aktualne ubezpieczenie OC wygasa, ubezpieczyciel przypomni kierowcy o konieczności jego przedłużenia. Jednak w przypadku nabycia pojazdu z drugiej ręki z ważną polisą od poprzedniego właściciela, nowy właściciel musi samodzielnie zadbać o odnowienie ubezpieczenia, ponieważ nie dochodzi do automatycznego wznowienia ochrony.

Źródła: Portal motoryzacyjny / Rzecznik Finansowy

Total
0
Share